Poliittinen CV

Henkilötiedot:

Koko nimi: Riikka Slunga-Poutsalo

Synt. 23.04.1971 Alatornio

Asuinkunta: Lohja

Muuta: 3 aikuista lasta ja aviomies Timo.

Nykyiset luottamustehtävät

Lohjan kaupunginvaltuutettu, 2008 -

Lohjan kaupunginhallituksen jäsen, 2017 -

KELA, hallituksen varapuheenjohtaja, 2017 -

Menneet luottamustehtävät

2013 - 2017 Lohjan kaupunginhallituksen 1.vpj

2013 - 2017 HUS (Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri) hallituksen vpj.

2013 - 2017 HUS / konsernijaoston jäsen

2013 - VR / Hallintoneuvoston jäsen

2013 - 2017 Kuntien takauskeskus / Valtuuskunnan jäsen

2013 - 2016 Kuntaliiton valtuusto, varajäsen

2009-2010 HUS tietotekniikan johtokunta (kunnes liikelaitos lopetettiin)

2008-2012 Lohjan kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan jäsen

2008-2012 ETEVA –kuntayhtymän hallituksen jäsen

Perussuomalaisissa vuodesta 2008

1.1.2013 - 31.1.2013 Perussuomalaisten Uudenmaan Piiri ry / piirihallituksen jäsen

2011 - 2012 Puoluehallitus / Perussuomalaiset r.p.

1.1.2009 - 30.1.2012 Perussuomalaisten Uudenmaan Piiri ry / varapuheenjohtaja

2009 - 2011 Puoluevaltuusto / Perussuomalaiset r.p

1.1.2009 - 1.1.2013 Lohjan Seudun Perussuomalaiset / puheenjohtaja

1.3.2008 Puolueen jäsenyys

Vaaleja

2008 Ehdokas / Kuntavaalit

2011 Ehdokas / Eduskuntavaalit

2012 Ehdokas / Kuntavaalit

2017 Ehdokas / Kuntavaalit

2015 Valtakunnallinen vaalipäällikkö / Eduskuntavaalit

2017 Valtakunnallinen vaalipäällikkö / Kuntavaalit

2018 Valtakunnallinen vaalipäällikkö / Presidentinvaalit

Yhdistystoimintaa, jossa olen tai olen ollut mukana

2009 - Suomalaisuuden Liitto / jäsen

2009 - Omakotiliitto ry / jäsen

2015 - Lohjan Taideyhdistys ry / jäsen

2006 - Lohjan Kiviharrastajat ry / jäsen

2008 - Perussuomalaiset Naiset ry

2006 - 2016 Länsi-Uudenmaan Autismi- ja Asperger yhdistys / jäsen

2011 - 2015 Lohjan Yrittäjät / hallituksen jäsen

2008 - 2013 Nummentaustan Asukasyhdistys / hallituksen jäsen

Työhistoriaa

31.6.2013 - Puoluesihteeri / Perussuomalaiset r.p.

1.3.2013 - 30.6.2013 Järjestösihteeri / Perussuomalaiset r.p.

1.11.2011 - 1.11.2012 Järjestösihteeri / Perussuomalaiset r.p.

1.1.2000 - Yrittäjä / Finn-TK Oy